27 listopada 2018

Ergonomia w biurze: Znajdź krzesło idealne dla siebie!

krzesło biurowe

Przeciętny Polak wykonujący pracę biurową spędza 40 godzin tygodniowo w swoim miejscu pracy, w tym około 35 godzin w pozycji siedzącej. Z tego powodu krzesło biurowe powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb naszego kręgosłupa.

Ergonomiczne krzesła - dla kogo są przeznaczone ?

Ergonomiczne krzesła są szczególnie polecane w dwóch sytuacjach: profilaktycznie, gdy chcesz zachować zdrowy kręgosłup, a także leczniczo, gdy już borykasz się z bólem pleców. Jeśli cierpisz z powodu bólu pleców, czujesz ciągłe napięcie mięśniowe lub po prostu spędzasz wiele godzin w jednej pozycji i chcesz uniknąć lub znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z siedzeniem na nieprzystosowanym do Twoich potrzeb fotelu to oznacza, że krzesło biurowe ergonomiczne jest przeznaczone dla Ciebie.

Główne zalety krzeseł ergonomicznych

Jak już zostało wcześniej powiedziane, użytkowników siedzisk jakimi są fotele biurowe można podzielić zasadniczo na dwie grupy: zapobiegających bólom kręgosłupa lub zmagających się z bólami pleców. Zauważyli to również producenci, którzy, rzecz jasna, dopasowują swoją ofertę do potrzeb swoich klientów. Z tego powodu można znaleźć w ich ofercie zasadniczo dwa rodzaje krzeseł: tzw. profilaktycznych, jak i tych wspomagających rehabilitację.

Tego typu krzesło jest skonstruowane według zasad ergonomii. To oznacza, że siedzenie na tego typu fotelach pomaga nam zachować naturalną postawę ciała, co w konsekwencji ogranicza lub wręcz eliminuje ból pleców i napięcie mięśniowe. Co więcej, wymusza od nas utrzymanie poprawnej postawy. Dzięki czemu bez wysiłku pomaga nam modelować sylwetkę. W ten sposób wspomaga rehabilitację oraz zapewnia nam odpowiednią profilaktykę podczas siedzenia.

Ergonomiczne, czyli jakie?

Nie każdy fotel biurowy, który zobaczymy w sklepie jest bezpieczny dla naszego kręgosłupa. Zwyczajne krzesła w odróżnieniu od tych ergonomicznych są pozbawione zagłówka, mają o wiele prostszą budowę oraz są mniejsze. Aby krzesło można by było uznać za ergonomiczne, musi ono spełnić kilka warunków.

Tego typu fotel przede wszystkim powinien być wyposażony w możliwość regulacji wysokości, a także wysuwu siedziska. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie krzesła do naturalnych preferencji i ugięcia naszego kręgosłupa oraz gwarantuje naturalne podparcie dla nóg, które nie blokuj przepływu krwi. Dodatkowa opcja regulacji wysokości oparcia dostosowuje krzesło do wysokości użytkownika. Natomiast możliwość regulacji odchylenia pozwala na maksymalne odciążenie mięśni pleców i tym samym zapewnia relaks. Dla właściwego podparcia rąk oraz barków, tego typu krzesła posiadają także funkcję regulację wysokości oraz odchylenia podłokietników.

Po drugie tego typu krzesła posiadają tak wyprofilowane oparcia, by były zgodne z naturalnym kształtem kręgosłupa. Co więcej, ergonomiczne fotele posiadają wgłębienie w siedzisku odciążające kręgosłup i nie blokuje krążenia w nogach. Dzięki temu krzesła redukują ryzyko marznących stóp i powstawania żylaków.

Czym się kierować przy zakupie krzesła?

Oczywiście, nie dajmy się zwariować. Nie każde krzesło, które kupujemy musi być ergonomiczne. Jest jednak kilka zasad, których musimy się bezwzględnie trzymać podczas zakupu krzesła.

Krzesło powinno być dostosowane do naszych potrzeb. To oznacza, że podczas siedzenia nasze stopy powinny swobodnie i płasko opierać się o podłogę, krawędź siedzenia nie uciskała naszych ud, kręgosłup powinien być podparty od odcinka lędźwiowego do łopatek. Co więcej, pomiędzy naszymi udami a stołem powinna znajdować się przestrzeń, która pozwoli nam na wygodne i swobodne poruszanie nogami. Z tego wynika, że wygodne krzesło powinno dać nam możliwość regulowania wysokości i odchylenia. Taką możliwość daje jedynie krzesło ergonomiczne.

Czy można uzyskać dofinansowanie na krzesło?

Krzesła ergonomiczne zwykle są oznaczone atestami medycznymi oraz wieloma certyfikatami. Czy więc tego typu produkt można uznać za wyrób medyczny i w związku z tym uzyskać na jego zakup dofinansowanie? Byłoby to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy kupują fotele do biura bezpieczne dla kręgosłupa i nie chcą przepłacać.

Dobrym rozwiązaniem jest postaranie się o jednorazowe dofinansowanie stanowiska pracy, gdy zatrudniamy nowego pracownika. Aby otrzymać tego typu odgórne wsparcie trzeba udokumentować fakturami nasze zakupy. Dzięki temu możemy bez trudu kupić dobry krzesła ergonomiczne, na przykład fotele obrotowe, które są inwestycją w zdrowie pracownika, a co się z tym wiąże również w sytuację finansową firmy. Wiadomo zdrowy pracownik to bardizej wydajny pracownik.

To również byłoby duże ułatwienie dla pracodawców, którzy muszą przestrzegać prawa. Przepisy BHP przecież jasno wskazują, że pracodawca jest zobligowany do tego, by zapewnić swojemu pracownikowi odpowiednie miejsce do pracy, w tym zagwarantować bezpieczne krzesło, które nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Załączniki do rozporządzenia mówią, że praca nie może powodować obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.