31 października 2022

4 powody, dla których elastyczna praca jest bardziej produktywna

Elastyczna praca jest już od jakiegoś czasu bardzo popularna. Nie widać po niej żadnych śladów i coraz więcej osób decyduje się na nią.

Mówiąc wprost, elastyczna praca jest bardzo pozytywnym krokiem dla firm i ma wiele zalet zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Elastyczna praca jest bardzo dużym terminem parasolowym. Może oznaczać wszystko, od pracy w domu przez cały czas, pracy zdalnej przez cały czas, pracy w domu przez część czasu i bycia w biurze przez resztę czasu, do pracy w sposób zwinny lub posiadania elastycznego miejsca pracy, takiego jak przekształcalne biuro.

Naprawdę nie ma solidnej reguły, jak pracować elastycznie, ponieważ jest to tak, cóż, elastyczne!

Jednym z powodów, dla których wiele firm stosuje elastyczne formy pracy, jest fakt, że są one bardziej produktywne. Oczywiście, produktywność oznacza większe zyski, a to jest to, czego firmy chcą w dłuższej perspektywie.

Dlaczego więc elastyczny czas pracy jest bardziej produktywny?

  1. Elastyczna praca oznacza mniejszą presję i mniejszy stres - Kiedy pracujesz elastycznie, cokolwiek to dla Ciebie oznacza, masz mniejszą presję na swoich barkach. Jeśli pracujesz w domu, ponieważ masz wymagania rodzinne, które to ułatwiają, nie masz presji związanej z pracą w biurze. Praca elastyczna jest spokojniejsza, a to oznacza mniejszy stres. Nie da się być produktywnym, gdy jest się zestresowanym.
  2. Możesz pracować w sposób, który najbardziej odpowiada zadaniu/twoim umiejętnościom - Elastyczna praca, niezależnie od tego, gdzie pracujesz i jak pracujesz, oznacza, że możesz podejść do każdego zadania w sposób dostosowany do potrzeb. To poprawia jakość pracy i oczywiście przekłada się na klienta. Udział w rynku zostanie utrzymany, a może nawet zwiększony.
  3. Lepsza równowaga między domem i pracą a życiem prywatnym - W dzisiejszych czasach kładzie się ogromny nacisk na posiadanie dobrej jakości równowagi między domem i pracą a życiem prywatnym i jest to bardzo ważne. Elastyczna praca pozwala na to, a także zmniejsza presję i stres, dzięki czemu można się w pełni skupić.
  4. Podwyższone morale oznacza większą wydajność - Kiedy ludzie czują, że mogą pracować w sposób, który najlepiej odpowiada ich potrzebom, będą bardziej optymistyczni i pozytywnie nastawieni do swojej pracy. To zwiększa morale, a morale ma bezpośredni wpływ na wydajność.

Elastyczna praca to nie tylko trend. To coś, co pozostanie i prawdopodobnie będzie się z czasem zwiększać. Jeśli jeszcze nie wskoczyłeś do pociągu z elastyczną pracą, prawdopodobnie nadszedł czas, aby to zrobić!