17 maja 2022

Najlepszy projekt biura zapewniający pełne doświadczenie w miejscu pracy

  • Wprowadzenie
  • Dlaczego doświadczenie w miejscu pracy ma znaczenie?
  • Porozmawiajmy o domu i równowadze między pracą a życiem prywatnym
  • 5 często zapominanych miejsc pracy, o których warto pamiętać
  • 10 wskazówek dotyczących idealnego projektu biura
  • Dlaczego powinieneś zaangażować swoich pracowników
  • Podsumowanie

Ile godzin spędzasz w swoim środowisku pracy?

Oczywiście dokładna liczba będzie inna dla każdego, ponieważ wszyscy mamy różne umowy o pracę. Niektórzy pracują w elastycznych godzinach, inni w pełnym wymiarze godzin - około 37-40 godzin tygodniowo, a jeszcze inni - o połowę mniej i pracują w niepełnym wymiarze godzin. Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ale jest jedno podobieństwo między wszystkimi sytuacjami - doświadczenie, jakie masz podczas godzin pracy.

Niezależnie od tego, czy pracujesz 40 czy 20 godzin, musisz lubić miejsce, w którym pracujesz, i pracę, którą wykonujesz. Wiele osób zakłada, że praca to coś, co trzeba robić, aby otrzymać wynagrodzenie. Z pewnością jest w tym element prawdy, ale z pewnością nie jest to wszystko, na czym powinieneś się skupić. Życie jest o wiele za krótkie, aby być nieszczęśliwym w godzinach pracy, czy nawet po prostu "przeżyć" je.

Wielu pracodawców dostrzega fakt, że kiedy pracownicy są szczęśliwi i lubią miejsce, w którym pracują, będą pracować ciężej. Zaczynają więc projektować miejsca pracy w taki sposób, aby zapewnić im wysoką jakość w godzinach pracy.

Jeśli spojrzeć na duże firmy, takie jak Google czy Microsoft, ich biura są naprawdę zabawne, a jednocześnie ułatwiają pracę. Na tym właśnie polega idea miejsca pracy opartego na doświadczeniu.

Być może nie masz budżetu lub ochoty na salę gier i kawiarnię, ale możesz pracować nad stworzeniem biura, w którym praca będzie przyjemna, wygodna i podnosząca na duchu. Możesz wprowadzić innowacyjne meble biurowe, zabawny wystrój i przestrzeń, w której przyjemnie jest przebywać.

W tym przewodniku pomożemy Ci zaprojektować biuro, które spełni wszystkie potrzeby Twoich pracowników, tworząc przy tym doświadczenie, które będą chcieli powtarzać każdego dnia. Możesz przejrzeć niezliczoną ilość pomysłów na aranżację biura, ale musisz połączyć je wszystkie razem, aby stworzyć idealną mieszankę.

Dlaczego doświadczenie w miejscu pracy ma znaczenie?

Zanim zaczniemy rozmawiać o tym, jak stworzyć idealne miejsce pracy, musimy określić, dlaczego to wszystko ma tak naprawdę znaczenie.

Z pewnością Twoi pracownicy mogą po prostu pojawić się w pracy, zrobić to, co do nich należy, i pójść do domu. Dopóki dostaną pensję na koniec miesiąca, tylko to się liczy, prawda?

Nieprawda.

W nowym podejściu do miejsca pracy nie chodzi tylko o pieniądze. Z pewnością wszyscy ich potrzebujemy i jest to główny powód, dla którego chodzimy do pracy, ale liczy się także doświadczenie, jakie mamy podczas godzin pracy. To właśnie one sprawiają, że chcemy rano wstać z łóżka i pójść do pracy. To one sprawiają, że praca, którą wykonujemy, sprawia nam przyjemność i chcemy jeszcze bardziej się starać, aby osiągać nowe rzeczy. To ona sprawia, że chcemy szukać możliwości rozwoju zawodowego i dążyć do osiągnięcia naszego potencjału.

Duża część satysfakcji z pracy wynika z miejsca, w którym dana osoba pracuje, a nie tylko z wykonywanej pracy.

Z punktu widzenia pracodawcy o wiele bardziej sensowne jest dbanie o tworzenie pozytywnych doświadczeń dla pracowników. Gdy pracownicy są zadowoleni i zmotywowani ze swojej roli i miejsca, w którym pracują, są bardziej skłonni do podejmowania dodatkowych działań. To z kolei zwiększa produktywność, a w efekcie końcowym - zyski. Morale jest niezwykle ważne, a bez niego miejsce pracy jest skazane na porażkę w pewnym momencie.

Czy nadszedł więc czas, aby przyjrzeć się wystrojowi wnętrza Twojego biura? Czy musisz wszystko wyremontować i zastanowić się nad nową aranżacją biura? Czy potrzebujesz zupełnie nowych mebli biurowych, aby stworzyć bardziej komfortową atmosferę? Jest wiele elementów, które składają się na idealne miejsce pracy, a odpowiedź na to pytanie zależy od osoby. Możesz jednak poszukać wspólnego mianownika i dowiedzieć się, co należy zrobić, aby zadowolić jak największą liczbę pracowników.

Aby poznać kilka pomysłów na to, co sprawia, że miejsce pracy jest przyjemne, obejrzyj ten film.

Porozmawiajmy o domu i równowadze między pracą a życiem prywatnym

Podczas pandemii COVID-19 większość z nas miała wreszcie czas, by zatrzymać się i przyjrzeć się swojemu życiu. Wydarzenia, które działy się wokół nas, zmusiły nas do dokładniejszego przemyślenia sposobu zarabiania na życie i ilości czasu, jaki musimy spędzać w domu. Pod wieloma względami otworzyło nam to oczy na to, co w życiu ważne.

Idea "żyć, aby pracować" towarzyszy nam już zbyt długo. Z pewnością nie powinno się "pracować, aby żyć", powinno się czerpać przyjemność z tego, co się robi, ale z pewnością nie powinno się też żyć tylko dla pracy. Należy znaleźć subtelną równowagę między karierą zawodową a życiem domowym. Tym właśnie jest wysokiej jakości równowaga między życiem prywatnym a zawodowym w domu.

Uważa się, że millenialsi przywiązują ogromną wagę do równowagi między życiem domowym i zawodowym, a tak na poważnie, dlaczego my wszyscy nie mielibyśmy robić tego samego? Nasze życie rodzinne jest tak samo ważne jak czas, który spędzamy siedząc w biurze, a rzeczy, które chcemy robić w życiu poza pracą, również zasługują na poświęcenie im sporej części naszego czasu.

Z tego powodu wiele osób decyduje się na bardziej elastyczny sposób pracy. Może to być praca zdalna - wyjazd w podróż i jednoczesne zarabianie na życie, lub praca w domu przez część lub cały czas. Dzięki temu pracownicy mogą wypełniać swoje obowiązki w domu i w życiu osobistym, jednocześnie poświęcając czas i uwagę pracy.

Chodzi o to, by nie pozwolić, by praca zdominowała Twoje życie, ale też nie pozwolić, by sprawy osobiste przejęły nad nim kontrolę. Aby dowiedzieć się, jak osiągnąć tę równowagę, zapoznaj się z infografiką na temat zachowania równowagi między życiem domowym i zawodowym.

Źródło: https://www.the-coaching-academy.com/blog/2018/04/2999

4 często zapominane miejsca pracy, o których warto pamiętać

Często zakładamy, że projektowanie miejsca pracy dotyczy tylko głównego biura. W końcu to właśnie tam wykonuje się większość pracy. Istnieją jednak inne obszary w Twoim miejscu pracy, które są równie ważne, choć z nieco innych powodów.

Jeśli chcesz stworzyć najlepszy projekt biura, oznacza to również myślenie o miejscu pracy jako całości, a nie tylko o przestrzeni typu open space. Oznacza to myślenie nie tylko o biurkach, ale także o tym, jak ludzie czują się w danym miejscu i czy mają w nim wszystko, czego potrzebują.

Trendy w projektowaniu biur są bardzo dobre, ale czy pasują do Twojej przestrzeni? Czy pasują do Twoich pracowników? Czy stwarzają najlepsze pierwsze wrażenie dla osób wchodzących do Twojej przestrzeni? Aby stworzyć najlepsze miejsce dla swoich pracowników, musisz myśleć o całym budynku jako o całości.

Istnieją cztery szczególne miejsca, o których ludzie często zapominają, szukając inspiracji w projektowaniu biur. Sprawdźmy je i wyjaśnijmy, dlaczego powinny być ważną częścią Twojego projektu miejsca pracy opartego na doświadczeniu.

Stołówka

Możesz nie nazywać jej stołówką, możesz nazywać ją pokojem przerw lub miejscem na lunch - to wszystko jest jednym i tym samym. Stołówka to miejsce, do którego Twoi pracownicy udają się, aby odejść od biurka i zjeść lunch. W żadnym wypadku nie powinni oni odczuwać potrzeby pracy siedząc przy biurku, a to oznacza, że musisz zapewnić im miejsce, w którym będą mogli usiąść, czuć się komfortowo, prowadzić rozmowy towarzyskie, jeśli mają na to ochotę, i po prostu "być".

Lunch to czas Twoich pracowników. Należy do nich. Trzeba więc stworzyć przestrzeń, która również będzie należeć do nich.

Pomyśl o relaksujących kolorach, wygodnych siedzeniach i stołach, miejscach, w których ludzie mogą siedzieć razem i miejscach, w których mogą być sami, jeśli chcą. Należy również pomyśleć o ilości naturalnego światła wpadającego do wnętrza oraz o miejscach do przechowywania żywności, np. lodówkach. Dodaj do tego trochę rozrywki, np. telewizor, muzykę, miejsca, gdzie można podładować telefon, i gotowe.

Przestrzeń zewnętrzna

Nie zakładaj, że przestrzenie zewnętrzne nie są częścią Twojego miejsca pracy. Są, i to bardzo ważne. To miejsce, gdzie Twoi pracownicy mogą się wyciszyć, jeśli są zestresowani, gdzie mogą zaczerpnąć świeżego powietrza, gdzie mogą poćwiczyć i gdzie mogą się po prostu zrelaksować. Wszystko to jest ważne dla zdrowia i morale.

Być może nie dysponujesz dużą przestrzenią na zewnątrz lub nie masz jej wcale. Jeśli jednak masz, zadbaj o to, by była wygodna i atrakcyjna. Zapewnij wygodne miejsca do siedzenia i cień. Jeśli masz zamiar wydzielić miejsce do palenia, upewnij się, że znajduje się ono z dala od głównego pomieszczenia, tak aby osoby niepalące nie czuły, że nie mogą wyjść na zewnątrz. Każdy powinien mieć możliwość korzystania z tej przestrzeni.

Obszar recepcji

Jeśli chodzi o projektowanie biur korporacyjnych, recepcja jest jednym z najważniejszych, ale z jakiegoś powodu najbardziej pomijanych elementów. Recepcja jest pierwszym miejscem, które ludzie widzą po wejściu do budynku. Pierwsze wrażenie ma znaczenie! Jeśli w recepcji odniosą złe pierwsze wrażenie, ponieważ recepcjonista nie jest pomocny lub kanapy w biurze nie są wygodne, to jest to problem. Poprawienie takiego wrażenia zajmuje dużo czasu i w wielu przypadkach dana osoba decyduje się na zrobienie interesów z kimś innym.

Recepcja ma kluczowe znaczenie, zachowanie recepcjonistki ma zasadnicze znaczenie, a ogólny wystrój recepcji musi być zgodny z tym, czym zajmujemy się jako marka, a jednocześnie musi być wygodny i przyjazny. Należy zapewnić obsługę recepcji, mieć coś do zabawiania gości, np. telewizor lub czasopisma, a cała przestrzeń powinna być wyposażona w wygodne i pomocne siedzenia recepcyjne.

Nie zapominaj o recepcji - zasługuje ona na uwagę.

Sale konferencyjne

Częściej niż kiedykolwiek wcześniej prowadzimy spotkania za pośrednictwem aplikacji Zoom i innych programów do wideorozmów, ale nie oznacza to, że należy pominąć przestrzeń do spotkań. Meble do sal konferencyjnych są dziś równie ważne, jak przed laty. Chociaż wszyscy starają się ograniczyć liczbę niepotrzebnych spotkań, nie oznacza to, że należy całkowicie z nich zrezygnować - decyzje muszą być podejmowane, a współpraca musi się odbywać!

Inspirację do aranżacji biura można czerpać z innych sal konferencyjnych, które można zobaczyć w Internecie i broszurach, ale należy również pomyśleć o pracownikach i o tym, co jest dla nich inspirujące. Celem sali konferencyjnej jest dyskusja i dzielenie się pomysłami, co oznacza, że przestrzeń musi być urządzona w sposób, który inspiruje umysł. Postaw na kreatywne kolory, takie jak niebieski, zielony lub żółty, i upewnij się, że krzesła w sali konferencyjnej są wygodne.

Oczywiście obecnie w salach konferencyjnych można zastosować wiele rozwiązań technicznych.

10 wskazówek dotyczących idealnego wystroju biura

Nowoczesny wystrój biura jest tak płynny, jak i indywidualny. Każde miejsce pracy będzie miało inne wyobrażenie o tym, co jest dla niego idealne, a co nie. Dlatego właśnie podążanie za trendami w projektowaniu biur nie zawsze jest właściwym rozwiązaniem.

Zamiast tego powinieneś przyjrzeć się swojej obecnej przestrzeni i swoim pracownikom. Co można zrobić, aby ułatwić im życie zawodowe? Co chcieliby zobaczyć? Jak stworzyć w biurze atmosferę, która spełni wszystkie niezbędne oczekiwania?

W poszukiwaniu inspiracji przyjrzyjmy się 10 sugestiom, które mogą pomóc w stworzeniu idealnego projektu biura i nie tylko.

Ergonomiczne meble

Najważniejszym aspektem tworzenia najwyższej jakości środowiska pracy jest dbałość o poziom komfortu. Jeśli Twoi pracownicy codziennie wracają do domu z bólem pleców, karku lub napięciowym bólem głowy, nie będzie to dobrze świadczyło o Twoim miejscu pracy, ani nie sprawi, że będą chcieli codziennie wstawać i iść do pracy. Ergonomiczne meble są więc koniecznością.

Zapoznaj się z infografiką na temat właściwego użytkowania mebli ergonomicznych.

Źródło - https://www.thebackstore.com/blog/dos-donts-workplace-ergonomics-infographic/

Strefy pracy

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby każda osoba w Twoim biurze siedziała na swoim krześle biurowym i wykonywała to samo zadanie. Bardziej prawdopodobne jest, że każdy będzie wykonywał inne czynności. Do tego typu sytuacji najlepiej nadają się strefy pracy.

Jest to rozwiązanie zapożyczone z modelu pracy zwinnej i oznacza, że w biurze lub miejscu pracy tworzy się strefy przeznaczone do wykonywania różnych rodzajów pracy. Będziesz mieć miejsce do pracy w ciszy, być może z ekranami biurowymi i panelami akustycznymi, a także strefę współpracy, z meblami do przerw i dużymi stołami do burzy mózgów. Do dyspozycji masz także strefy przerw i spotkań. Jest to elastyczne środowisko pracy i możesz stworzyć strefę dla każdego rodzaju pracy, jaką regularnie wykonują Twoi pracownicy.

Wygodne przestrzenie do przerw

Przestrzenie do przerw mogą być wykorzystywane do różnych celów, od współpracy po odpoczynek. Jeśli Twoi pracownicy chcą w dowolnym momencie wyjść z biura i potrzebują się wyciszyć lub po prostu posiedzieć przez kilka minut, aby zebrać myśli, takie miejsce jest idealne.

Można je wyposażyć w dedykowane meble do przerw, kabiny biurowe, a nawet kapsuły. Istnieje wiele opcji stworzenia wygodnej, jasnej i uspokajającej przestrzeni do odpoczynku.

Ograniczony hałas

Nikt nie chce pracować w cichym biurze, ale też nikt nie chce pracować w zbyt głośnym. Zbyt duży hałas może być bardzo rozpraszający i stresujący. Nie powinieneś prosić swoich pracowników, aby byli cicho, chyba że robią wyjątkowo dużo hałasu, ale możesz postarać się zmniejszyć nieco hałas w tle.

Można zastosować ekrany biurowe lub panele akustyczne. Są to strategicznie rozmieszczone panele, w których zastosowano specjalną technologię mającą na celu pochłanianie hałasu z otoczenia i w rezultacie stworzenie spokojniejszej atmosfery.

Pomysł ze strefami, o którym mówiliśmy wcześniej, jest również dobrym sposobem na ograniczenie nadmiernego hałasu, a jeśli pracownicy naprawdę muszą odciąć się od hałasu i skupić, co powiesz na zapewnienie słuchawek z redukcją szumów w określonych sytuacjach?

Dużo miejsca na podłodze

Jeśli masz małe biuro, nie możesz w magiczny sposób stworzyć dodatkowej przestrzeni za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale możesz starannie rozmieścić meble biurowe tak, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz.

Nie ułatwisz życia swoim pracownikom, jeżeli zawsze będą musieli przechodzić jeden obok drugiego, aby dostać się na drugą stronę biura, lub jeżeli zawsze będą uderzać nogami o rogi biurka. Stanowi to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, ale także fatalnie wpływa na morale.

Staranne planowanie przestrzeni oznacza, że biurka powinny być ustawione w takich odstępach od siebie, aby ludzie mogli swobodnie się po nich poruszać. Może to być trudna do rozwiązania łamigłówka, ale jest warta wysiłku. Ułatwia to praca hybrydowa - nie wszyscy pracownicy są w biurze w danym momencie, a niektórzy pracują z domu itp.

Wystrój, który inspiruje

Psychologia kolorów to już oficjalne zjawisko. Określone elementy wystroju mogą wywoływać w nas określone odczucia, dlatego należy upewnić się, że wybieramy kolory, które inspirują i motywują. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, obejrzyj ten film.

Elastyczna aranżacja

Mówiliśmy już o elastyczności w odniesieniu do zadań, które należy wykonać i sposobu pracy, ale projekt biura również może być elastyczny. Pracownicy powinni mieć możliwość przemieszczania się w razie potrzeby, np. przesuwania krzeseł, jeśli chcą współpracować z kimś przy innym biurku.

Gdy wystrój biura jest sztywny i niezmienny, trudno jest pracować w sposób, który pobudza kreatywność. Dzięki elastycznym rozwiązaniom, takim jak modułowe meble biurowe, pracownicy będą mogli robić to, co do nich należy, bez obawy o bałagan.

Dostęp do przestrzeni zewnętrznych

Jeśli do biura lub w jego pobliżu znajduje się przestrzeń zewnętrzna, należy umożliwić pracownikom łatwy dostęp do niej, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Miejsce, w którym można się wyciszyć lub odstresować to jedno, ale jeśli jest to przestrzeń zewnętrzna, będzie to o wiele bardziej efektywne.

Nieco wcześniej rozmawialiśmy o wyposażeniu przestrzeni zewnętrznej, więc upewnij się, że pamiętasz o tej informacji i stwórz wygodne miejsce na zewnątrz dla wszystkich pracowników.

Jasna i przytulna recepcja

Pamiętaj, że recepcja to kluczowa część Twojego miejsca pracy, na którą zawsze należy zwracać uwagę. Nie idź na skróty, jeśli chodzi o projekt recepcji. Postaw na dobrze umiejscowioną i atrakcyjną ladę recepcyjną, być może zakrzywioną, aby pokazać swój styl, i upewnij się, że miejsca do siedzenia są wygodne i zawsze czyste.

Zadbaj o to, aby miejsca do siedzenia były wygodne i zawsze czyste. W recepcji powinny znajdować się fontanny z wodą, a może nawet ekspres do kawy i herbaty, z których goście będą mogli skorzystać. Jeśli chodzi o rozrywkę, można rozważyć zainstalowanie telewizora, ale należy się upewnić, że nie jest on zbyt głośny. Można też włączyć przyjemną muzykę w tle i umieścić wybór czasopism.

Przez cały czas recepcja powinna być wygodna, przytulna, ciepła i czysta. Powinna także odzwierciedlać to, kim jesteś jako marka.

Elementy uspokajające

Bardzo łatwo jest sprawić, by miejsce pracy stało się od czasu do czasu nieco stresujące i głośne. Dodanie elementów natury jest dobrym sposobem na uspokojenie sytuacji. Łatwo to zrobić - wystarczy dodać kilka roślin biurowych tu i ówdzie, neutralne odcienie i pamiętać o otwarciu okien, aby wpuścić świeże powietrze i dużo naturalnego światła. Zdziwisz się, jak bardzo Matka Natura może pomóc!

Dlaczego powinieneś zaangażować swoich pracowników

Oczywiście, stworzenie wspaniałego projektu biura nie może być dokonane w pojedynkę. Musisz skonsultować się z pracownikami i zapytać o ich opinie. W końcu to oni spędzają większość czasu siedząc przy biurku w tej przestrzeni, więc to oni będą wiedzieć, jak można ją ulepszyć, a co powinno pozostać w obecnym stanie.

Nie bądź tak arogancki, aby zakładać, że wiesz dokładnie, co należy zrobić. Twoi pracownicy mają klucz do wiedzy i możliwości stworzenia idealnej przestrzeni biurowej.

Porozmawiaj z nimi i powiedz im, że chcesz przyjrzeć się projektowaniu przestrzeni biurowej. Powiedz im, że chcesz stworzyć idealne warunki, w których będą mogli spędzać czas w pracy. Następnie zapytaj, co o tym sądzą. Co ich zdaniem można by poprawić? Co chcieliby, aby pozostało bez zmian?

Nieuwzględnianie sugestii i opinii pracowników może drastycznie wpłynąć na morale i spowodować spadek wydajności. Pamiętaj - pracownicy są szczęśliwsi, gdy się ich słucha i docenia. Właśnie to osiągniesz, angażując swoich pracowników.

Wnioski

Do tej pory nie powinieneś mieć już złudzeń, że nowoczesne miejsce pracy powinno być czymś więcej niż tylko miejscem, do którego pracownicy idą, aby zarobić swoje wynagrodzenie. Powinno to być miejsce, do którego pracownicy przychodzą z przyjemnością, w którym czują się zainspirowani i które motywuje ich do przedstawiania nowych, innowacyjnych pomysłów.

Istnieje wiele projektów biur, ale większość z nich nie będzie pasować do każdego miejsca pracy. Dlatego o wiele lepszym pomysłem jest skupienie się na indywidualnym miejscu i pracownikach. W ten sposób można stworzyć miejsce dostosowane do potrzeb pracowników i skupić się na ich morale i wydajności.

W ten sposób możesz również zadbać o pozytywne pierwsze wrażenie. Goście wchodzący do Twojego miejsca pracy zauważą, jak stylowo wygląda Twoje biuro, ale także zobaczą, jak szczęśliwi i zadowoleni wydają się Twoi pracownicy.

Nigdy nie lekceważ dwóch rzeczy - siły pierwszego wrażenia i potęgi szczęśliwego, zadowolonego pracownika.