18 grudnia 2016

Czy fotele ergonomiczne to dobry wybór do pracy?

Dolegliwości w pracy

Praca biurowa bardzo często nie kończy się po 8 godzinach, lecz często przedłuża się nawet do kilkunastu godzin dziennie.

Większość czasu spędzamy przy biurku w pozycji siedzącej, co może bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu i rodzić wiele dolegliwości, bezpośrednio związanych z takim trybem życia. dobry fotel lub krzesło mogą w znacznym stopniu wpłynąć na dobre samopoczucie i komfort pracy.

Jak jednak dobrze dobrać fotel, tak by spełniał wszystkie nasze wymogi i stał się naszym sprzymierzeńcem w codziennej pracy? Oto kilka sprawdzonych porad, które ułatwią dobór tego mebla do naszych indywidualnych potrzeb.

Regulacja wysokości

Każdy fotel przeznaczony do pracy biurowej powinien mieć możliwość regulacji wysokości do wzrostu użytkownika. Prawidłowa postawa naszego ciała w fotelu powinna wyglądać tak, że stopy swobodnie opierają się na podłodze podczas siedzenia, a my nie odczuwamy przy tym żadnego napięcia. Regulacja na wysokości powinna być w granicach od 40 do 60 centymetrów, co daje możliwość dopasowania się pod względem wysokości każdego pracownika.

Oparcie fotela to kolejny bardzo ważny element. Stanowi wsparcie dla naszego kręgosłupa podczas wielu godzin spędzonych przed komputerem i nad dokumentami, dlatego o tę część fotela trzeba szczególnie zadbać. Oparcie musi sięgać powyżej części łopatkowej, być odpowiednio wyprofilowane na całej długości, a szczególnie w części lędźwiowej, ponieważ w tym miejscu najczęściej odczuwa się później bóle związane z praca przy biurku.

Ból pleców

Zwróćmy uwagę na to, że w pozycji siedzącej kręgosłup powinien znajdować się w pozycji litery S, co jest niemal idealnym ułożeniem w tym przypadku. Nieprawidłowa postawa przez wiele godzin sprawi, że nasze ciało będzie nadmiernie obciążone, zaczniemy odczuwać bóle głowy, bóle pleców, kolan, łydek, a to wszystko wpłynie negatywnie na nasze ogólne samopoczucie.

Kat nachylenia i jego regulacja to elementy dynamiczne, które synchronizują ruchy naszego ciała z fotelem, a przez to fotel staje się dla nas bardziej przyjazny. Dla wielu osób ważne jest to, aby fotel miał opcję rozłożenia do pozycji półleżącej, co daje im możliwość kreatywniejszej pracy.

Konstrukcja fotela

Siedzisko to jeden z ważniejszych elementów jakie wpływają na wygodę i komfort. Ważna jest jego miękkość i materiał z jakiego jest wykonany. Siedzisko powinno być dobrane pod względem głębokości i szerokości, pod względem wyglądu fizycznego użytkownika fotela.

W fotelu solidna podstawa z porządnymi kółkami jezdnymi to prawdziwy sukces. Kółka muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju powierzchni w biurze, od tego będzie zależało czy fotel będzie się łatwo przesuwał po podłodze.